Kalotová mostní ložiska

Hlavní výhoda našich kalotových ložisek je použitý kluzný materiál ISOGLIDE, který má lepší vlastnosti než UHMWPE. Technické porovnání těchto materiálů z roku 2022 zde: CZEN

Tyto ložiska jsou vyráběná především v Itálii u Milána s evropským CE označením a navíc i od roku 2022 jsou certifikovány i pro český trh (ŘSD, TKP): Certifikát zde

Princip

Kalotová ložiska jsou schopna přenášet nejen velká vertikální zatížení, ale rovněž významná pootočení (až do 50 mrad). Zatížení není přenášeno elastomerovým prvkem, ale kontaktně v kulové ploše.

Pootáčení se odehrává po této kulové ploše opatřené povrchem z chromované oceli a kluzným materiálem. Také na žádost dodáváme samotné kaloty v nerezovém provedení, což je aktuálně častý požadavek ZTKP na stavbách ŘSD, či TSK.


Novinka: Tahová ložiska (2023)

Technický list – Tahová kalotová ložiska -výroba Freyssinet Itálie. Tetron DC-SB: Double Cap – Spferical Bearing. Tyto ložiska přenášejí nejen tlaková, ale i tahová zatížení. Tímto odpadá tedy nutnost provádět u vybraných mostů a v okolí ložisek tahové zajištění např. pomocí tyčí, což je náročné jak projekčně tak i technicky, především z důvodu omezeného prostoru pro tyto konstrukce a také hrozí vysoká pravděpodobnost odzicení těchto zajímavých konstrukcí. Zcizit zatížené ložisko je „téměř“ nemožné.Jsou k dispozici tři typy kalotových ložisek podle posunů, které ložiska umožňují:

Návrh ložiska

Konstrukce ložisek je navrhována podle následujících parametrů:

Označení ložisek

Označení ložisek umožňuje definovat jejich základní vlastnosti:

Přiklady označení typu ložiska:

S kluznym prvkem z PTFE

S kluzným prvkem z Isoslide®

KALOTOVÁ LOŽISKA TETRON SB GL

Tento typ kalotového ložiska všesměrně posuvného se skládá ze základny, z kulového vrchlíku (kaloty) z chromované oceli a z kluzných prvků z PTFE nebo Isoslide®. Horní deska ložiska se může volně posouvat po tomto kluzném prvku. Základna je připevněna je spodní stavbě (pilíř, opěra, atd.) a horní deska je připevněna k nosné konstrukci.

Tento typ umožňuje vodorovné posuny bez odporu s výjimkou vnitřního tření.

Řada kalotových ložisek pro podélný posun ± 50 mm a příčný posun ± 20 mmŘada kalotových ložisek pro podélný posun ± 200 mm a příčný posun ± 20 mm


KALOTOVÁ LOŽISKA TETRON SB GG

Tento typ kalotového ložiska jednosměrně posuvného umožňuje volný posun pouze v jednom směru daném konstrukcí vodících prvků. Ty jsou většinou upevněny k horní kluzné desce a dosedají k okrajům základny.

Tento typ umožňuje vodorovné posuny podél vodící osy a přenáší vodorovné zatížení ve směru kolmém k této vodící ose.

Řada kalotových ložisek pro zatížení H = 10 % ze zatížení V a posun ± 50 mmŘada kalotových ložisek pro zatížení H = 30 % ze zatížení V a posun ± 200 mm


KALOTOVÁ LOŽISKA TETRON SB FX

Tento typ kalotového ložiska pevného se skládá ze základny, chromované ocelové kaloty, kluzného prvku z PTFE nebo Isoslide® a z horní desky. Základna je připevněna ke spodní stavbě a horní deska k nosné konstrukci.

Tento typ neumožňuje žádný horizontální posun, proto přenáší všechna zatížení včetně vodorovných sil z nosné konstrukce do spodní stavby.

Řada kalotových ložisek pro zatížení H = 10 % ze zatížení VŘada kalotových ložisek pro zatížení H = 30 % ze zatížení V

Tvorba webových stránek Creative Studio s.r.o.,
redakční systém 4site CMS